آشنایی با بلوک ساختمانی :
سبک سازی یک ساختمان یکی از مسائل مهم و قابل تفکر برای مهندسان ساختمان است .کلا سبکی وزن یک ساختمان در واقع مشخصات اجزاء باربر سازه را کم میکند و از همه مهمتر در رفتار سازه در مقابل نیرو های جانبی مانند زلزله و باد تاثیرگذار است.معمولا بخش اصلی وزن یک ساختمان دیوارهای آن میباشند. امروزه تلاش های زیادی برای کاهش وزن دیوارها شده است .قبلا عنصر اصلی ساخت دیوار آجر بود که بعنوان مثال وزن یک متر مربع تیغه آجری ۱۰ سانتی متری بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع بود اما امروزه به کمک به کارگیری مصالح سبک تر مانند انواع بلوک سیمانی سبک با وزن مخصوص ۷۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب این عدد به ۹۰ کیلو گرم کاهش یافته است.اکنون بلوکهای سیمانی سبک توخالی پوکه ای این عدد رابه ۶۵ کیلو گرم کاهش داده اند.مسئله ای که از اهمیت برخوردار است وزن ملات مصرفی میباشد که خود ۱۵درصد از سطح دیوار را شامل میشود و وزنی معادل ۲۵ کیلوگرم دارد.

انواع بلوک سیمانی:
بلوک سیمانی بلوک هایی هستند که از سیمان و یک ماده پرکننده سبک یا سنگین تشکیل میشوند به همین جهت بلوک های سیمانی به سه دسته بلوک سیمانی سنگین ،بلوک سیمانی نیمه سبک و بلوک سیمانی سبک تقسیم میشوند که هر کدام در موارد خاص مربوط به خود استفاده میشوند.

الف– بلوک سیمانی سنگین
بلوک سیمانی سنگین یک نوع بلوک است که از بتن تشکیل شده با پرکننده شن و ماسه تولید میشود و وزن مخصوصی معادل بتن را دارد. و بیشتر این نوع از بلوک سیمانی در مکان هایی استفاده میشود که مقاومت و باربری مهم باشد.

ب-بلوک سیمانی سبک
بلوک سیمانی سبک بلوکی میباشد که ماده پرکننده آن از انواع پوکه های معدنی یا صنعتی یا حباب های هوا تشکیل شده باشد، وزن این بلوک سیمانی بر اساس استاندارد در بازه ۵۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است و بسته به ماده پرکننده آن انواع مختلف دارد که در زیر با آنها آشنا میشویم :
بلوک سیمانی سبک با پوکه معدنی
معمولا ماده پر کننده این نوع بلوک سیمانی خاکستر کوه های آتشفشانی نظیر پوکه معدنی بستان آباد ،پوکه معدنی قروه ، پوکه معدنی دماوند و … است.
بلوک سیمانی سبک با مواد صنعتی سبک
ماده پر کننده این نوع بلوک سیمانی ،اصولا مواد صنعتی سبک مانند پوکه لیکا،سرباره کوره های بلند ذوب آهن ،یونولیت و موادی که با سیمان سازگارند میباشد.
بلوک سیمانی سبک حباب های هوا
این نوع بلوک سیمانی در حقیقت یک بتن است که در آن حبابهای هوا موجو میباشد و علت سبکی آن هم همین همان حباب های هوا میباشد و خود به دو نوع دارد :
بلوک سیمانی هوادار :
بلوک سیمانی هوادار بتنی ست که از یک نوع کف ماندگار ، آب و سیمان تشکیل میشود و مثل بتن عمل آوری میشود مانند بلوک سیمانی CLC که یک فوم بتن است و با کمی ماسه بادی نیز تقویت میشود.
بلوک سیمانی گازی :
این نوع بلوک سیمانی از آهک ،سیمان ،پودر آلومینیوم و آب تشکیل میشود و بعد از انجام یکسری مراحل حباب های هوا تولید شده در اصطلاح پف میکند و باعث سبکی آن میگردد این نوع در بازار به بلوک هبلکس مشهور است و تولید کننده اصلی آن آستان قدس می باشد.

ج-بلوک سیمانی نیمه سبک
بلوک سیمانی نیمه سبک در واقع در رده بندی وزنی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب قرار میگیرد و اصول و مواد تشکیل دهنده آن با بلوک سیمانی سبک در یک گروه قرار دارد.

ابعاد بلوک سیمانی

ابعاد بلوک سیمانی استاندارد با ضخامت های ۱۰و۱۵و۲۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۰ و ۲۵ سانتیمتر میباشدکه طول آنها متفاوت است و از ۲۰ تا ۶۰ سانتیمتر تغییر میکند .طول بزرگ دیوار چینی را سرعت میبخشد اما در معماری مشکلاتی را به همراه دارد و باعث افزایش پرت میشود، بنابراین برای دیوارهای کوچک مناسب نیستند .طول مناسب و معمول برای بلوک سیمانی ۴۰ سانتیمتر است.
منبع : سایت ساختمان ایده آل

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *